Wpisy z tagiem: na grilla

czwartek, 16 lutego 2017

Dzik z rusztu

Dzik, tu warchlak przygotowany w oparciu o przepis dr. Grzegorza Russaka

 

Składniki:

- część środkowa małego dzika 

- mieszanka peklsól+sól kamienna 50:50

- jałowiec, listek laurowy, ziele angielskie, czosnek, rozmaryn 

 

Z dzika, najlepiej warchlaka należy wykroić środkową część razem z kością, tj. schab z kością i boczek żeberkami. Żeberka przecinamy ok 15cm od schabu. 

Peklujemy takie kawałki mięsa na mokro 5 dni. Zalewę peklująca przygotowujemy wg. tabeli . Mięso peklujemy w chłodzie. 

Następnie wyjmujemy mięso z zalewy i parzymy w wodzie o temp. ok. 75stopni do uzyskania w najgrubszym mięśniu ok. 70 stopni, czyli ok. 1h/kg najgrubszego mięśnia.

Po sparzeniu możemy odłożyć mięso na dzień dwa do lodówki, zamrozić i wykorzystać w odpowiednim dla nas momencie lub po ostygnięciu poddać opiekaniu. 

Przygotowujemy glazurę na bazie oleju, miodu i przypraw. Smarujemy mięso glazurą i wstawiamy do piekarnika z grillem lub kładziemy na grill ogrodowy na węgiel drzewny. Zapiekamy mięso z każdej strony kilkanaście min, tj. do momentu aż się zarumieni, a raczej lekko zbrązowiej .

Kroimy na kawałki, każdy z żeberkiem. 

 

Smacznego i darz bór

poniedziałek, 29 lutego 2016

Pieczony ogon bobra

Jest to stary przepis trochę zmodyfikowany przeze mnie.

 

Składniki:

- ogon bobra

- sól

- liść laurowy

czosnek ząbki

- kolendra

- gorczyca

- rozmaryn 

- jałowiec

- boczek wieprzowy

- czerwone wino

 

Ogon należy pozbawić naskórka. Kiedyś polewano go gorąca woda i zdejmowano naskórek. Ja podgrzałem go nad ogniem i też fajnie można go odrywać.

Po oczyszczeniu ogon nacinamy w poprzek w kilku miejscach co 2-3cm z obu stron.


Nacieramy go zmiażdżonym ziłami. Ząbki czosnku tniemy na pół i wciskamy w przekrojone miejsca. Zawijamy ogon folią spożywczą i odkładamy na 3-5 dni w chłodne miejsce (np. do lodówki).


Rozgrzewamy patelnię, na której podsmażamy plastry boczku. Następnie kładziemy na chwilę ogon i obsmażamy ze wszystkich stron.

Tak przygotowany ogon układamy w rękawie do pieczenia na wcześniej podsmażonym boczku. Kawałki boczku można położyć też na ogon. Podlewamy czerwonym, wytrawnym winem i wstawiamy piekarnika. Pieczemy w temp. ok. 180 stopni 2-3h.

Pod koniec rozcinamy folię i zapiekamy grillem.


Podajemy na i jemy gorąco z dodatkami warzywnymi. Smak …. każdy musi ocenić sam. Na pewno inny, niż wszelakich dostępnych mięs. W przeszłości ogon bobra uchodził za rarytas i był jadany nawet przez księży w okresie postu z uwagi na to, że pokryty jest „łuską”, a raczej skórą przypominająca łuskę.

 

 

Smacznego i darz bór 

 

 

P.S.

Bobra można pozyskać w drodze odstrzału redukcyjnego.

poniedziałek, 27 maja 2013

Kiełbasa grillowo-ogniskowa - mocno rozdrobniona wędzona lub parzona

 

Wędzona i parzona

 

Tylko parzona


Składniki:

- 2kg wieprzowiny I kl.

- 7kg wieprzowiny II kl. tłustej

- 1kg wołowiny kl. II tzw. gulaszowej,

- pieprz naturalny 2,0g/kg,

- sól 20-22g/kg,

- czosnek 2 główki,

- majeranek 6g/kg,

- papryka słodka 2g/kg,

- jelita wieprzowe

 

Mięsko z szynek

 

Mięsko z boczku i karkówki

 


Mięso ścięgniste


Do wykonania tej kiełbasy zakupiłem boczek ze skórą, dość tłusty, karkówkę, szynki wieprzowe i wołowinę okrawki gulaszowe.  Po klasyfikacji mięsa pozyskałem ok. 2kg mięsa kl I z szynek, ok. 7kg mięsa kl.II z boczku i karkówki oraz ok. 0,5kg kl. III (ścięgnistego) z wieprzowiny.

Następnie wieprzowinę kl. I rozdrobniłem na sitku 8mm, kl.II na sitku 5mm, a wołowinę i wieprzowinę kl. III na sitku 3mm. Dalej mieszamy dokładnie wszystkie mięsa, tak aby farsz nie odklejał się od rączki. Dodajemy sól i przyprawy.

 

Napełniamy ściśle jelita i odkręcamy w parki. Osadzamy ok 1h.

 

Ja zostawiłem na noc w chłodziarce w temp. 6 stopni do rana, ponieważ rano wędziłem.

Taka kiełbaska jest dobra zarówno parzona, jak też można ją zamrozić surową i potem parzyć, albo uwędzić i sparzyć, a otrzymamy kiełbaskę na ognisko lub grilla.

Robiąc kiełbaskę białą należy pamiętać, że musi być tłusta. Ponieważ potem będzie nie smaczna, jeśli damy za mało tłuszczu.

Ja mimo, iż o tym wiem to zawsze mam pewien dylemat. Obecna kiełbaska wyszła dość mocno rozdrobniona i nie za tłusta.

Rada mojego syna, myślę że dość cenna. Następnym razem jak będziesz robił kiełbaskę i będziesz uważał że jest może już za tłusta, to zostaw i dołóż jeszcze kg tłustego boczku.

Smacznego

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Instagram _________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________
Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! Durszlak.pl
myTaste.pl