Wpisy z tagiem: Wasze wędzarnię

piątek, 17 lutego 2017

Wędzarnia Zbyszka

 

Wymiary to 90x90(kabina), wysokość samej kabiny 150, fundament 100x100.

Wyroby super - rodzinka namlaskać się nie może :-)

Opału idzie mało jest dość oszczędna! 

 

 

 

 

 

Część drewniana (kabina) zamówiona u stolarza 550 PLN.

Palenisko robiłem sam, koszt całości to około 2000PLN.

Wewnątrz ocieplona watą mineralną i obita drewnem, daszek otwierany do przodu.

 

Podziękowania kol. Zbyszkowi za przesłanie zdjęć i opisu.

 

Czuj dym 

 

piątek, 20 stycznia 2017

Wędzarnia Mateusza i Piotra

 

Po obejrzeniu przynajmniej 10 wędzarni i po rozmowach z ich właścicielami postanowiłem zbudować wędzarnię z komorą bezpośrednio nad paleniskiem.

Fundament ma wymiary 90x90cm i wysokość około 50cm. Dodatkowo został wzmocniony dość gęstym zbrojeniem.

 Ponieważ zależało mi na szybkiej budowie i łatwości konstrukcji zdecydowałem się na równoczesne wylewanie fundamentu wraz ze stropem. Strop został nałożony na palenisko po jego wymurowaniu. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne gdyż nie trzeba budować szalunku dla stropu, i nie trzeba tracić czasu na "wiązanie" się stropu gdyż kładziemy go na palenisku już jako gotowy prefabrykat.              Strop ma grubość 5cm, jest mocno zbrojony a dodatkowo wmurowane są w niego śruby do których przymocowana zostanie drewniana komora wędzarni, wsporniki pod blachy mające zapewnić równomierny rozpływ dymu oraz zapobiec kapaniu tłuszczu do paleniska. W strop wmurowane są też dwa uchwyty które mają ułatwić transport stropu i posadowienie go na palenisku.

  

Palenisko zbudowane jest z 7 rzędów cegły. Do budowy wykorzystałem zwykłą cegłę, nie stosowałem cegieł szamotowych ani zaprawy szamotowej. Cegły wystają z każdej strony 1cm poza obrys fundamentu, z przody wmurowane są drzwiczki z żeliwa. Ponieważ krawędź dookoła drzwiczek była mniejsza niż wspomniany 1cm drzwiczki nie miały podparcia na fundamencie, dlatego są one położone na specjalnie w tym celu wmurowanej stalowej płycie.Komora wędzarni zrobiona została z desek sosnowych pozyskanych z rozbiórki drewutni. Niestety nakład pracy potrzebny na ich "pocieniasienie" był ogromny następnym razem kupię deski podłogowe z castorami ;-). Rama wykonana została z kantówek sosnowych i dębowych

 

Komora ma wysokość około 170cm. Po obu stronach przygotowane jest miejsce na otwory wentylacyjne, poniżej poziome belki które pozwolą przykręcić podpory na których opierać się będą wędzonki.

 Wnętrze wędzarni obite jest blachą nierdzewną 0,5mm kupowaną w arkuszach 1x2m. Zewnętrzna warstwa jak wspominałem to deska sosnowa, pomiędzy znajduje się kominkowa wełna mineralna. Na dole widać "dyfuzor" dymu. Może nie prezentuje sie pięknie ale niewątpliwie spełnia swoje zadanie. Dolna blacha ma za zadanie odbierać ciepło (nagrzewać się) i kierować przepływem dymu, górna ma przyjmować ewentualne krople tłuszczu z wędzonki.

 

Otwory wentylacyjne są zamykane, a mechanizm zamykający znajduje się wewnątrz ścianki wędzarni. Daszek bez ocieplenia zamontowany jest na zawiasach.

 A tak wygląda gotowa wędzarnia podczas pierwszego dnia pracy

 

Podzięowania kol. Mateuszowi za przesłane zdjęcia z opisem

Czuj dym środa, 02 marca 2016

Wędzarnia Bogdana

Palenisko szer. 3.5 cegły klinkierowej dziurawe tj. 90 cm głębokość 3 cegły tj. 77 cm wysokość komory bez dachu 150 cm. Ostatnia warstwa cegieł to cegła połówka. Zrobione z kantówki olchowej 3.5x7 cm. Obite blachą czarną 1 mm pomalowaną od zewnątrz farbą żaroodporną. Z zewnątrz podbitka świerkowa 19 mm.

Trzy razy pomalowana drewnochronem koloru cedr.

Wewnątrz wełna konikowa prasowana gr. 3 cm. Dach też ocieplony. Dach ciężki więc zamontowałem siłowniki. Strop wylany osobno. Otwór z rury kominowej 20 cm, która wystaje ok 3 cm nad poziom stropu, aby tłuszcz nie wlewał się do paleniska. Jeszcze będzie na stropie blacha, którą będzie można wyciągnąć i umyć z zafelcowanymi brzegami.

Szuflada wysuwana z blachy 3 mm z naspawanymi ozdobami z castoramy. Szuflada pomniejszona tak, aby pozostało ok. 8 cm luzu od ścian paleniska. Do betonu przymocowane dwa płaskowniki, aby lepiej wsuwać szufladę. Całość odizolowana od ziemi papą izolacyjną. Pod pierwszym rzędem cegieł też papa. Zazbrojone drutem żebrowanym 12 taki miałem. Natomiast na strop użyłem drutu 6.

Koszt jaki podniosłem to ok. 1900 zł nie licząc cen: papy izolacyjnej, drutu, blachy na szufladę i deflegmator, piasku, drzewa na ramę, no i oczywiście wspólnej pracy z teściem. Myślę, że 2300 zł to byłby koszt jakbym musiał wszystko kupić. Robotę to ciężko policzyć. Robiłem to dla siebie to wszystko musiało być na tip top.

 

Podziękowania koledze Bogdanowi za przesłanie zdjęć i opisu. 

 
1 , 2 , 3 , 4
Instagram _________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________
Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
zBLOGowani.pl
przepisy kulinarne
Akcja: Nie kradnij zdjęć!
design by SenTineL Wood.n
--------------------------- http://www.meblestylo.pl/ http:/www.starabania.pl http://www.baldaistylo.lt