Wpisy z tagiem: wędzarnia

niedziela, 05 sierpnia 2018

Wędzarnia electricsmoker

Moja nowa wędzarnia od electricsmoker

Trochę inna wędzarnia skrzynkowa. Połączenie drewna z elektryką, a nawet elektroniką. 

Skrzynka drewniana grube ścianki z ociepleniem, na kółkach i baaardzo ciążka. Ponad 80kg wagi to może być minus, ale za to jest solidna. Niestety trzeba z dwóch chłopa do zdjęcia jej z palety.  

Solidnie opakowana. Wewnątrz akcesoria

 

Kratka do wędzenia w zestawie

 

Haki do mięsa i ryb też

 

Kije wędzarnicze oraz unoszony dach

 

Do tego centrum dowodzenia, czyli sterownia

Mamy tu włącznik zasilania, sterownik temperatury, włącznik grzałki oraz dmuchawy do osuszania wędlin, a także pokrętło do sterowania siłą nadmuchu pompki generatora dymu DYMBOX.

Takie połączenie nowoczesności z tradycją.

 

Z tyłu mamy wylot dymu, otwory z regulacją, której nie ma potrzeby używać. 

 

a wewnątrz grzałki, deflektor oraz czujnik temp i zabezpieczenie przeciw pożarowe!

 

W dnie jest otwór, wylot dmuchawy, a od podłogą wentylator oraz pompka Dymboxa.

 

Opis ze strony producenta:

 • Drewniana konstrukcja. 

   Podwójne ściany z suszonego drewna, łączonego metodą na tzw. pióro. Wpust z wewnętrzną izolacją termiczną.

 • Wyposażona w grzałkę elektryczną.

  Wymaganą temperaturę w komorze wędzarni osiągamy dzięki zainstalowanej grzałce elektrycznej o mocy 2000 W, sterowanej cyfrowym regulatorem temperatury z algorytmem PID. Żądaną temperaturę sterownik utrzymuje z dokładnością do 1°C. Maksymalna temperatura komory wędzarniczej ograniczona jest elektronicznie do 100°C. Wędzarnia posiada zabezpieczenie, które w przypadku osiągnięcia temperatury komory 200°C w pobliżu grzałki rozłączy zasilanie uniemożliwiając powstanie pożaru. 

 •  Zawiera wysokiej klasy generator dymu firmy DYMBOX. 
   Naturalny dym uzyskujemy
   za pomocą generatora dymu wytworzonego z grubościennej stali nierdzewnej, paląc zrębki wędzarnicze.

Wędzarnia wolno stojąca z komorą wędzarniczą o wymiarach 55x55x110cm o pojemności 333 l.
Wykonana z suchych desek łączonych metodą na tzw. pióro. Wpust o grubości około 22 mm na zewnątrz i wewnątrz komory. Pomiędzy ścianami desek znajduje się izolacja termiczna w postaci wełny mineralnej o grubości 5 cm. Łączna grubość ścian wynosi prawie 8 cm. Wędzarnia posiada sterownik 
z algorytmem PID co oznacza, że inteligentnie steruje on mocą grzałki i sprawia, że wędzarnia jest bardzo ekonomiczna i trzyma zadaną temperaturę 
z dokładnością do 1°C. Zużycie prądu przez wędzarnię przy temperaturze komory 60°C i temperaturze zewnętrznej 0°C wynosi około 0,9kW/h. W trakcie całego procesu wędzenia, który trwa zwykle 6 godzin koszt prądu wynosi około 3 zł. W wędzarni na dnie zamontowany jest wentylator, który używany jest tylko do suszenia mięsa przed jego wędzeniem. Wnętrze komory wędzarni w dolnej części wyłożone jest blachą nierdzewną, która ułatwia czyszczenie oraz podnosi poziom bezpieczeństwa. Grzałka przytwierdzona do 2 mm stalowej blachy stanowiącej element ochronny przed kapiącym tłuszczem. Wędzarnia wyposażona jest w generator dymu firmy Dymbox. Sterowanie całym procesem wędzenia odbywa się za pomocą panela umieszczonego 
w przedniej części. Z powodu posiadanego ocieplenia konstrukcja umożliwia wędzenie nawet przy ujemnych temperaturach i bez problemu osiąga temperaturę 100°. Dzięki temu nie będą Państwo musieli parzyć wędlin przed konsumpcją co bardzo upraszcza proces wędzenia. Zamówienie posiada wszystkie akcesoria potrzebne do wędzenia tj: kije, haki oraz startowy zestaw zrębków wędzarniczych, czyli wszystko co możliwe i potrzebne do wędzenia na ciepło i zimno. Wędzarnia posiada dodatkowe zabezpieczenie, które przy 200°C w komorze rozłączy zasilanie aby zapobiec zapaleniu się drewna. Waga wędzarni wynosi około 80 kg. 
Teraz o wędzeniu. 
Najpierw wędzenie zimne, chociaż tego lata, to trudne. Temp na zewnątrz 28st, w wędzarni bez włączonej grzałki temperatura utrzymywała się na poziomie 34-35st.

Osuszanie: 
- włączamy zasilanie, następnie dmuchawę, warto też unieść daszek i jeśli trzeba włąćzyć grzałkę po ustawieniu jej na 40st. 
 
Po osuszeniu wędzimy, czyli jeśli jest potrzeba włączamy grzałkę i zadajemy żądaną temperaturę, podpalamy zasypanego zrębkami dymboxa do którego wchodzą dwa litrowe kubki zrębek.
Otwór do zapalenia zrębków
Wędzimy do uzyskania żądanej barwy
Przed wędzeniem
Po wędzeniu 
W trakcie włożyłem słonię i ser żółty oraz twarogowy :-)
Jeśli pieczemy to podnosimy temperaturę na sterowniku do 85-90 stopni i uzyskujemy taki efekt 

Przed wędzeniem 
po pieczeniu 
jeszcze gorące :-)
Warto na dno wędzarni położyć folię, ale nie z tyłu. Tam jest czujnik wrażliwy na zwarcie i jeśli dotkniemy folią zrobimy jego zwarcie i musimy szukać nowego, a wędzarnia będzie grzała na max. 
Warto też z folii zrobić jednorazowy pojemnik na skropliny z Dymboxa

Wrażenia:

Pozytywne, duża komora, łatwo się wędzi, czasem zrąbki potrafią się zawiesić, ale wystarczy uderzyć w dymboxa i opadną. Na jedno wędzenie zużywam 2-4l zrębków. Smak wędlin bdb. Raczej trudno tu coś zepsuć, chociaż jak ktoś chce to da radę ;-) 

Co bym zmienił? 

Kije na okrągłe z drewna liściastego. Wykonałem sobie też pręty 3mm z drutu nierdzewnego do wędzenia ryb, suszenia owoców i mięsa oraz zamocowałem na bokach uchwyty ułatwiające transport. 

Teraz czas na test zimowe, ale na to trzeba poczekać :-)

Smacznego i udanych wyrobów

czwartek, 23 marca 2017

Wędzarnia, grill i piec chlebowy - beiot 2017/2018

 

Nowy projekt i zadanie do wykonania!

Spróbuję połączyć funkcjonalność i wygląd. Zobaczymy czy spodoba się Wam mój nowy pomysł. 

Wszystko powstało w mojej głowie i projektu nie zrobiłem, jak zawsze :-) Po analizie konstrukcji wielu takich urządzeń z uwzględnieniem jakość przedstawionych wyrobów przez ich właścicieli oraz rad kolegów WB, a także posiadanych własnych doświadczeń postanowiłem zbudować własnoręcznie wędzarnię dla mnie, grill dla dzieci i piec chlebowy żonie. Wszystko pod jednym dachem w jednym miejscu, obok siebie, razem, ale tak, aby jedno nie przeszkadzało drugiemu i można było upiec wspaniała domowa pizzę, czy pachnący chleb na zakwasie, przyrządzić na grillu pyszną pieczeń oraz uwędzić smaczne i zdrowe wędzonki czy kiełbasy. Do tego musi być to proste tak, aby urządzenie nam nie przeszkadzało, a ułatwiało pracę oraz było energooszczędne.  

Aby nie był to typowy kombajn-pomnik każdy z segmentów tego zestawu ma być samodzielny i funkcjonalny i mieć najlepsze cechy każdego z tych elementów. Podstawa całości będzie wspólna wykonana z cegły klinkierowej, a serce każdego elementu będzie już samodzielne i wykonane z najlepszych dla niego elementów. Będzie to połączenie cegły, szkła, szamotu, cementu i drewna i metalu.

Dlaczego? Powtórzę, ponieważ najważniejszy jest dla mnie odpowiedniej jakości wyrób, końcowy efekt naszej pracy, który ma być zdrowy, ładny dla oka i łatwy do wykonania. Wygląd całego obiektu to sprawa drugorzędna.

Wędzarnia oczywiście będzie miała komorę wędzarniczą z drewna. Jest to sprawdzony już przeze mnie osobiście i innych kolegów oraz koleżanki WB materiał na taką budowlę. Tego typu wędzarnię już wcześniej opisywałem.

Grill będzie wykonany z cegły klinkierowej i szamotowej z rusztem metalowym.

Piec chlebowy wybrałem o kształcie kopułowym. W literaturze znalazłem informację, iż jest to najlepsza forma, kształt do pieczenia pieczywa. Ciepło rozchodzi się równomiernie do naszego wyrobu. Kopuła wykonana z szamotu będzie dodatkowo izolowana. Natomiast podstawa pieca będzie zawierała znaczną ilość tłuczonego szkła i pokryta zostanie szamotem.     Na efekt moich prac należy jeszcze trochę poczekać. Niestety pogoda zatrzymała prace murarskie w październiku. W nocy temperatury spadają nawet do -6 stopni. 

Na efekt długich prac należy jeszcze poczekać. Niestety pogoda zatrzymała prace murarskie w październiku. W nocy temperatury spadają nawet do -6 stopni. 

 

1. Wędzarnia 

- podstawa (palenisko) murowane z cegły klinkierowej bezpośrednio pod wędzarnią, bez kanałów. Miałem zrobić dodatkowo kanał ok 2m długości, ale syn mi podpowiedział: Twoja wędzarnia wędzi dobrze, to po co komplikować. Uznałem, że lepsze jest wrogiem dobrego i wędzarnia będzie bliźniaczo podobna do obecnej z paleniskiem bezpośrednim.

- szuflada zamiast drzwiczek 

- wymiar podstawy z cegły 4x4 cegły i wysokość 7 cegieł

- zamiast stropu tylko wylewka w formie wieńca na grubość jednej cegły

- izolowanie cegły od posadzki papą 

 

 - komora wędzarnicza drewniana, drzwi dwuskrzydłowe, dach nie podnoszony, dwie klapy dymowe z przodu i z tyłu. Ściana deska, wełna, deska i na 1/3 od dołu blacha czarna. Od wewnątrz deska liściasta lub 100% deska ,czyli balik 4-6cm. Taki jest pomysł, a jak będzie zobaczymy wkrótce.

 

Skrzynia komory wędzarniczej gotowa. Wymiary 102x102x175m do góry płaskiego dachu 

 

Postawiona na murowane palenisko pasuje idealnie. Teraz obicie wewnątrz deską 12mm, pomiędzy deski dałem wełnę kominkową.

 

 Tak wygląda wędzarnia 

 

a wewnątrz tak wyszło. 

 

Szuflada paleniska spisuje się znakomicie! 

 

Kanał dymowy, a raczej jego brak. Sprawdza się

w 100%

 

Pierwszy wsad

 

No i efekt wędzenia

 

 

2. Grill

- murowany z cegły klinkierowej, dno paleniska z cegły szamotowej na wylanym, zbrojonym stropie

- wymiar kratki kupionej w markecie budowlanym 

 

 

Palenisko grilla wyłożone płytkami szamotowymi

 


Dodatkowo dałem luźno ułożoną warstwę płytek szamtowych

 

Pierwsze grillowanie

 

 

 

3. Piec chlebowy 

- podstawa szerokość 5,5 cegły, długość 5 cegieł.

Wysokość całkowita na 10 cegieł.

Dno do 5 cegieł wysokości wypełnione bloczkami i zasypane keramzytem, na to wylewka zbrojona drutem na grubość jednej cegły.

Następnie wypełnienie z szkła tłuczonego na całej powierzchni na wysokość 3 cegieł i na to cienka wylewka betonowa ok 1-2cm, zbrojona.

Na wylewkę przyklejone płyty szamotowe. Płyty klejone na zaprawę szamotową z dodatkiem cementu. 4:1. Fuga nie wypełniana, płyty ułożone na styk.

 

 

 

 - na tak wykonaną podstawę zakupiłem piec chlebowy kopułowy z szamotu z firmy Kominkidelux

 

Komplet składa się z czterech części kopuły i dwóch elementów korytarza z otworem na komin, płyt szamotowych pod piec, drzwiczek przystawnych z termometrem, worka zaprawy szamotowej, dodatkowo siatki i wełny do ocieplenia. 

Budowa z uwagi na mrozy przerwana. 

 

Wiosna 2017

Budowy ciąg dalszy :-)

Dzisiaj zamontowałem serce pieca chlebowego. Praca nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości i pomocy drugiej osoby. Kopuły posklejane zaprawą szamotową z dodatkiem 20% cementu

 

 

 

Od czoła otwór wejściowy do pieca chlebowego obmurowany cegłą 

Kopuła została zaizolowana otrzymaną wełną. Wystarczyło na dwie warstwy. Na to siatka i oklejone wszystko zaprawą szamotową z dodatkiem ok 20% cementu.

 

 

 

 

Teraz wypalanie pieca. Powoli coraz wyższa temperatura. Pierwszy raz do 100 stopni przy czwartym było w piecu 240. 

 

Pierwsze wypieki z nowego pieca

 

 

 

Efekt jest zadowalający. Wszyscy z rodzinki zadowoleni.

Koszt całkowity budowy to około 5000zł nie licząc własnej pracy. 

Warto było. Wędliny sa jeszcze lepsze. Niema to jak wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim! 

 

Czuj dym.  

niedziela, 10 stycznia 2016

Mój prezent gwiazdkowy 2015 - Borniak UW150

 

Otrzymałem pod choinkę to o czym jak nie marzy to na pewno myśli każdy domowy zadymiacz, czyli wędzarnię :-)

Jest to kolejna wędzarnia w mojej „stajni” i mam nadzieję, że nie ostatnia. Mam już pięć wędzarni i cztery dymogeneratory, trzech typów.

Wędzarnia ta to Borniak model UW 150 w wersji zmodernizowanej i wykonanej z nierdzewni. Mam też borniaka UW-70 i Bradleya 6rack, ale były one często za małe. Ten model spełnia moje oczekiwania odnośnie wielkości komory wędzarniczej. Ma jak podaje producent 150l objętości.


 

To co zauważyłem w porównaniu do starszego modelu UW-70 to komora ma lepsze, mocniejsze zawiasy; ociekacz na ewentualne skropliny z otworu dymowego z szaberkiem; grzałka posiada radiator. 

  

 

Generator dymu również jest zmodyfikowany. Teraz zrębki nie są spalane bezpośrednio na grzałce, a na osłonie nad grzałką.

Zauważyłem, że ślimak podający zrębki ulega w mniejszym stopniu pokryciu zwęglonym drewnem. Ułatwia to czyszczenie i wydłuża czas pomiędzy czyszczeniami spirali. Ponadto wydaje mi się, że dym jest jakby łagodniejszy w zapachu, a wyroby są bardziej nasycone i wizualnie lepiej wybarwione. 

Tak wygląda to co ląduje po wędzeniu z generatora do miseczki:


 

W stosunku do wyrobów wędzonych w wędzarni tradycyjnej, gdzie spalam drewno pozbawione kory wędzonki mają inna barwę i smak oraz zapach.

Nie wiem jak to określić, ale wyroby z borniaka są bardziej "dworskie", a z wędzarni tradycyjnej bardziej "chłopskie". Nie można powiedzieć, że jedne są lepsze od drugich. 

Wcześniej gdy używałem wędzarni szafkowych z generatorami jakie posiadam, to wędziłem zazwyczaj na zimno. Są one doskonałe do tego typu wędzenia. Z pieczeniem radziły one trochę gorzej niż wędzarnia tradycyjna. Jest to zrozumiałe ze względu na rodzaj źródła ciepła.

Nową wędzarnie z uwagi na to, że jest tak ładnie wykonana postanowiłem ją postawić w nowej masarni która powstaje, czyli pod dachem. Zamierzam jeszcze nad nią zamontować okap kuchenny z wentylatorem, który będzie zbierał dym swobodnie wypływający z kominka wędzarni. Na razie, aby wypróbować wędzarnię podłączyłem kominek wylotowy rura Spiro do komina, jednak nie jest ona włożona do otworu, a przystawiona z pozostawieniem przestrzeni przez którą zasysane jest również powietrze z pomieszczenia. Taki sposób odprowadzenia spalin powoduje, że nie ma niepotrzebnego, dodatkowego ciągu w komorze wędzarniczej borniak, który zabierałby ciepło, dym i mógłby spowodować zapłon zrębek.


Pierwsze wędzenie padło na wędzonki z dzika peklowane na mokro z dodatkiem serwatki. Wyroby po 10 dniowym peklowaniu ociekały przez dobę w pomieszczeniu o temp. 6 stopni. Następnie na hakach i w siatkach wędzarniczych trafiły do wędzarni borniaka.

 

 

Proces wędzenia w borniaku przebiegał następująco:

I. Suszenie: włączone zasilanie dwóch grzałek, temperatura na termostacie 50 stopni, szyber kominka całkowicie otwarty, wentylator kanałowy włożony zamiast generatora. Czas ok. 30 min.

 


II. Wędzenie: włączone zasilanie jednej grzałki, temperatura na termostacie 40 stopni, szyber kominka pod kątem ok. 45 stopni, podłączony i włączony generator z zasypanymi zrębkami bukowymi. Czas wędzenia ok. 5-6h do uzyskania ładnej pomarańczowo-żółtej barwy

 

 

Tak wyglądają wyroby po wędzeniu:

 

To ilość zrębek pozostałych po wędzeniu:


III. Pieczenie: włączone zasilanie dwóch grzałek; temperatura na termostacie 90stopni, szyber kominka zamknięty, generator wyłączony. Czas pieczenia do uzyskania w każdym kawałku mięsa temperatury około 70stopni. Czas uzależniony jest od grubości wyrobów.

 

 

Tak wyglądały wyroby po pieczeniu:

 

Wrażenia po wędzeniu:

- bardzo pozytywne

- po osuszeniu zostawiłem wędzarnię i wędzonki na 3h, po powrocie stwierdziłem, że nic się nieprzewidzianego nie wydarzyło. Z uwagi na przepisy PPo

Ż lepiej każda wędzarnię co jakiś czas dozorować.

- wyroby, prawie same się wędzą, minimum zaangażowania ze strony zadymiacza

- wyroby wyszły bardzo dobrze, aromat i smak znakomity, lecz inny niż w przypadku wędzarni tradycyjnej

- objętość komory wystarczająca

- zużycie zrębek chyba mniejsze niż przy starszym generatorze. Jeden zasyp wystarcza na 8-9h wędzenia i jeszcze coś zostaje w zasobniku

 

 

To przekroje wykonanych wyrobów: 

 

Dodatkowo dołączam pomiary elektryczne takie wędzarni podczas cyklu wędzenia otrzymane od kolegi Krzysztofa Mokwa:


 

Serdeczne podziękowania kol. Krzysztofowi za dokonane pomiary. 

 

Czuj dym

 
1 , 2 , 3
Instagram _________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________
Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
zBLOGowani.pl
przepisy kulinarne
Akcja: Nie kradnij zdjęć!
design by SenTineL Wood.n
--------------------------- http://www.meblestylo.pl/ http:/www.starabania.pl http://www.baldaistylo.lt