Wpisy z tagiem: kiełbasa

niedziela, 18 stycznia 2015

Kiełbasa domowa z dzika


Składniki:
- m. z dzika łopatki bez ścięgien + okrawki 3kg
- m. ścięgniste z dzika 1kg
- m. wieprzowe kl. I z szynek 1kg
- słonina 0,5kg
- czosnek świeży wg. uznania
- pieprz czarny 1,2g/kg
- jałowiec 1g/kg
- jelita wieprzowe

Mięso zapeklować na sucho 3-4 dni temp. lodówkowa. Następnie m. bez ściegien z dzika oraz okrawki rozdrobnić na sitku 6mm, m. ścięgniste na sitku 3mm, a m. wieprzowe z szynek na sitku 10mm. Słoninę pokroić w kostkę 5x5mm lub zemleć na sitku 6-8mm. Wymieszać do nabrania kleistości dodając przyprawy i wodę w ilości ok. 5%. Napełnić ściśle osłonki odkręcając w parki. Osadzać ok. 8h w temp 10st. 
Osuszyć w wędzarni w temp. ok. 50 st. Wędzić dymem o temp. 40-50 st. do uzyskania ciemnej barwy. Podpiekać w temp. ok. 80-90 st. do uzyskania wewnątrz ok. 70 st. Następnego dnia wędzić powtórnie w temp do 40 st. ok. 4h.
Podsuszać ok. 5 dni w temp. do 15 st. 

Smacznego.

sobota, 06 grudnia 2014

Kiełbasa czosnkowa suszona wg Leona


 

Składniki:

Łopatka - 1,5kg
Szynka - 2kg
Wołowina gulaszowa – 0,5kg
Boczek – 1kg
Sól/peklosól (50%/50%) – 19g/kg
Czosnek - 11g/kg
Pieprz (świeżo zmielony) – 2g/kg
Majeranek – 1g/kg


Mięso tniemy w kostkę ok. 3-4cm, mieszamy z mieszanką sól/peklosól (50%/50%) i odstawiamy, każdy z gatunków w osobnym pojemniku, na 48godz. w chłodnym (6 stopni) miejscu. Mieszamy co 12 godzin, po mieszaniu lekko przyklepujemy.
Następnie mielimy:
- wołowinę i boczek dwukrotnie na oczkach 3mm,
- łopatkę na oczkach 8mm
- szynkę na szarpaku
Zmielone mięso mieszamy przez około 30 minut , dodajemy pieprz, majeranek i przepuszczony przez praskę, połączony z odrobiną soli kuchennej czosnek. Dolewamy stopniowo ok. 400ml (na 5kg mięsa) wystudzonego bulionu warzywnego.
Napełniamy jelita. Osadzamy przez około 12 godzin (nockę) w temperaturze ok. 10 – 12 stopni.
Wstępnie suszymy w wędzarni przez około 40 minut w temperaturze 40 – 45 stopni. Wędzimy w temperaturze 50 – 60 stopni przez około 3,5 – 4 godziny do uzyskania pożądanego koloru.
Suszymy w temperaturze pokojowej przez 6 – 7 dni.
Rewelacyjny smak! Serdecznie polecam 

Uwaga: Po uwędzeniu część kiełbas zamiast suszyć możemy zaparzyć.

 

Podziękowania dla Leona za przesłanie przepisu. 

niedziela, 09 listopada 2014

Kiełbasa Górala wg. Arka 


Mięsko z łopatki wieprzowej klasyfikujemy:
- kl. I - 4kg, 
- kl. II - 6kg, 
- kl.III 10kg z dużymi przerostami mięsa,

Mięso kl I mielemy na szarpaku, kl II na sitku 7mm, kl III na sitku 3mm, dodajemy sól z peklosolą 50:50, w ilosci 19gr na kg, majeranek, czosnek, pieprz wedle uznania ja sypię z ręki ;). Nabijamy w osłonki kaliber 36/38. Osadzanie trwa 4 godziny w temp. pokojowej Wędzenie 4 godzinki w temp. 50 stopni, ostatnie 40 minut lekkie podpiekanie, można sparzyć też dobrze smakuje. 

Smacznego Arkadiusz

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42
__________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________ Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! _________________________ przepisy kulinarne _________________________ Durszlak.pl __________________________ myTaste.pl __________________________ Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów __________________________ Lista Blogów Kulinarnych _________________________ Katalog-blogow.pl __________________________ Akcja: Nie kradnij zdjęć! __________________________ http://www.dzikiesmaki.blox.pl _________________________
design by SenTineL Wood.n
_______________________ FlyB - Kulinaria Odszukaj.com - przepisy kulinarne __________________________