Wpisy z tagiem: kiełbasa

niedziela, 09 listopada 2014

Kiełbasa Górala wg. Arka 


Mięsko z łopatki wieprzowej klasyfikujemy:
- kl. I - 4kg, 
- kl. II - 6kg, 
- kl.III 10kg z dużymi przerostami mięsa,

Mięso kl I mielemy na szarpaku, kl II na sitku 7mm, kl III na sitku 3mm, dodajemy sól z peklosolą 50:50, w ilosci 19gr na kg, majeranek, czosnek, pieprz wedle uznania ja sypię z ręki ;). Nabijamy w osłonki kaliber 36/38. Osadzanie trwa 4 godziny w temp. pokojowej Wędzenie 4 godzinki w temp. 50 stopni, ostatnie 40 minut lekkie podpiekanie, można sparzyć też dobrze smakuje. 

Smacznego Arkadiusz

sobota, 08 listopada 2014

Kiełbasa kanapkowa

 

Składniki:

- mięso wieprzowe kl. I 1kg

- mięso wieprzowe kl. II 2kg

- mięso wieprzowe kl. III 1 kg

- pieprz biały 1,5g/kg

- papryka słodka 0,5g/kg

- czosnek 2-3g/kg

- peklosól 18-24g/kg

- osłonki białkowe fi 60mm

 

Mięso sklasyfikowane zapeklować na sucho 48h w temp. ok. 6 stopni. Następnie mięso kl. I i II rozdrobnić  na sitku 12mm, a kl. III na sitku 3mm. Dodać przyprawy i ewentualnie 5-10% wody, wymieszać. Napełnić osłonki formując batony długości ok 25-30cm. Osadzać ok. 2-4h. Osuszyć w wędzarni i następnie wędzić w temp ok. 50 stopni do uzyskania brązowej barwy. Parzyć w wodzie o temp. ok. 75 stopni do momentu osiągnięcia wewnątrz temp. ok. 70-72 stopnie. Ostudzić na powietrzu. Suszyć ok. 5 dni w temp do 10 stopni. Ja suszyłem w zimnej wędzarni.

Smacznego

wtorek, 28 października 2014

Kiełbasa zwyczajna


Składniki:

- mięso wieprzowe z rozbioru szynek i łopatki kl. II 6,5kg

- mięso wołowe kl. III (ścięgniste) 3,5kg

- pieprz 1g/kg

- czosnek świeży  2-4g/kg

- majeranek 1g/kg

- peklosól lub sól morska 18-24g/kg

- woda 10%


Sklasyfikowane mięso zapeklować na sucho 48h. Następnie mięso wieprzowe zemleć na sitku 8mm, a wołowe na sitku 3mm. Dodać przyprawy i wodę wymieszać dokładnie. Napełnić jelita wieprzowe odkręcając w odcinki o. 25-30cm. Osadzać ok. 2h.

Osuszyć w wędzarni ciepłym dymem, a następnie wędzić w temp 40-50 stopni do koloru jasno brązowego.

Podpiekać w temp. ok. 80-90 stopni do uzyskania wewnątrz temp. ok. 72 stopnie. Studzić na powietrzu. Bardzo prosta kiełbaska.

Smacznego

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 42
__________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________ Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! _________________________ przepisy kulinarne _________________________ Durszlak.pl __________________________ myTaste.pl __________________________ Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów __________________________ Lista Blogów Kulinarnych _________________________ Katalog-blogow.pl __________________________ Akcja: Nie kradnij zdjęć! __________________________ http://www.dzikiesmaki.blox.pl _________________________
design by SenTineL Wood.n
_______________________ FlyB - Kulinaria Odszukaj.com - przepisy kulinarne __________________________