Kiełbasy, kiełbaski, parówki

wtorek, 06 stycznia 2015

Kiełbasa parówkowa


Kiełbasa jest dość chuda, jeśli ktoś chce śmiało można zwiększyć zawartość tłuszczu do 30%

Składniki:
- mięso wieprzowe kl. I 2,5kg 
- mięso wieprzowe kl. III 1,5kg
- podgardle lub słonina 1kg
- pieprz biały 1,2g/kg
- gałka muszkatołowa 0,5g/kg
- papryka słodka 1g/kg
- peklosól 18-20g/kg
- jelita wieprzowe 28-30mm

Mięso pokroić w kostkę i zapeklować na sucho 48h. Słoninę zasolić. Następnie wszystkie rodzaje mięsa mielemy na sitku 3mm, 
mieszamy dodajemy przyprawy i wodę 10-15% i mielemy jeszcze dwa razy.Temperatura farszu nie powinna przekroczyć 10 stopni. Można podczas mielenie lekko podmrozić.


Napełniamy ściśle osłonki i odkręcamy w odcinki długości 12-15cm. 
Osadzamy 1h w temp. ok. 10-15 stopni


Zawieszamy na kijach w wędzarni i osuszmy. Wędzimy dymem o temp. 40-50 stopni max do uzyskania złotego koloru.

 
Parzymy w wodzie o temp. 72 stopnie do uzyskania wewnątrz ok. 68 stopni. Szybko schładzamy w zimnej wodzie do temp ok. 15 stopni.

Smacznego.

niedziela, 07 grudnia 2014

Kiełbaska biała selerowa

 

Składniki:

- karkówka wieprzowa 3,5kg

- golonka wieprzowa bez skóry 1,5kg

- woda do 10%

- pieprz mielony 1,5g/kg

- majeranek 3g/kg

- sól selerowa 20-24g/kg

- czosnek świeży 2 główki

- jelita wieprzowe kal 32+

 

Karkówkę klasyfikujemy. Mięso kl I rozdrabniamy na sitku 8 mm, mięso wieprzowe kl. II na sitku 5 mm, a mięso z golonek na sitku 3mm.

Mieszamy wszystkie rodzaje mięsa, dodajemy przyprawy, sól i wodę. Wyrabiamy masę dokładnie, aż nabierze kleistości.

Napełniamy jelita i odkręcamy w odcinki o długości ok 12-15cm. Odkładamy na ok. 8 h w temp. 10 stopni.


Użycie soli selerowej zmienia nieco smak wyrobu oraz bez użycia peklosoli nadaje sparzonej kiełbasce w przekroju lekko różowej barwy.

Kiełbaski możemy użyć do barszczu, bigosu, sparzyć i zjeść z chrzanem, ... lub zamrozić na surowo i sparzyć przed konsumpcją.

Smacznego

sobota, 08 listopada 2014

Kiełbasa kanapkowa

 

Składniki:

- mięso wieprzowe kl. I 1kg

- mięso wieprzowe kl. II 2kg

- mięso wieprzowe kl. III 1 kg

- pieprz biały 1,5g/kg

- papryka słodka 0,5g/kg

- czosnek 2-3g/kg

- peklosól 18-24g/kg

- osłonki białkowe fi 60mm

 

Mięso sklasyfikowane zapeklować na sucho 48h w temp. ok. 6 stopni. Następnie mięso kl. I i II rozdrobnić  na sitku 12mm, a kl. III na sitku 3mm. Dodać przyprawy i ewentualnie 5-10% wody, wymieszać. Napełnić osłonki formując batony długości ok 25-30cm. Osadzać ok. 2-4h. Osuszyć w wędzarni i następnie wędzić w temp ok. 50 stopni do uzyskania brązowej barwy. Parzyć w wodzie o temp. ok. 75 stopni do momentu osiągnięcia wewnątrz temp. ok. 70-72 stopnie. Ostudzić na powietrzu. Suszyć ok. 5 dni w temp do 10 stopni. Ja suszyłem w zimnej wędzarni.

Smacznego

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
__________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________ Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! _________________________ przepisy kulinarne _________________________ Durszlak.pl __________________________ myTaste.pl __________________________ Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów __________________________ Lista Blogów Kulinarnych _________________________ Katalog-blogow.pl __________________________ Akcja: Nie kradnij zdjęć! __________________________ http://gawrychruda.suwalki.pl _________________________
design by SenTineL Wood.n
_______________________ FlyB - Kulinaria