wtorek, 15 stycznia 2019

Sztuka mięsa w konserwie

 

 

Składniki:

- łopatka wieprzowa

- pieprz

- listek laurowy

- peklosól 15g/kg 

 

Przygotowanie wsadu:

Łopatkę wykrawamy dostosowując kawałek mięsa do wielkości puszki. Mięso nacieramy peklosolą i odstawiamy w chłodne miejsce na 48h. 

 

Napełnianie i zamykanie puszek Puszkopol

Puszki i pokrywki przed napełnieniem należy wyparzyć. Następnie do puszek na dno wkładamy dwa, trzy ziarenka pieprzu, listek laurowy i układamy na to mięso. Można na wierzch położyć listek laurowy. Całość w konserwie musi być tak ułożona, aby zostało nieco miejsca na pokrywkę.   

Puszkę stawiamy na obrotowym stoliku zamykarki i zaginamy krawędź. Po zamknięciu puszki należy poddać obróbce termicznej.

Konserwy należy tyndalizować, czyli potrójnie pasteryzować lub sterylizować. Ja w warunkach domowych do sterylizacji używam szybkowaru. 

Proces sterylizacji to podgrzanie wyrobu do temp. powyżej 100st. na określony czas.

Po ustawieniu konserw w szybkowarze i wlaniu dno naczynia ok. 4-5cm wody doprowadzamy szybkowar do stanu w którym przez zawór grzybkowy zaczyna uchodzić intensywnie para pod ciśnieniem. Od tego momentu mierzymy czas. Konserwę sterylizujemy 45 min. Następnie wyłączamy grzanie, upuszczamy powoli ciśnienie, co chwilę odczekując i otwieramy szybkowar. Konserwy po sterylizacji przenosimy do naczynia z zimną, lodowatą wodą. Podczas chłodzenia konserw ja zmieniam wodę lub zostawiamy je w bieżącej wodzie, a następnie przenoszę do chłodnego pomieszczenia lub lodówki.

Konserwy należy schłodzić do uzyskania wewnątrz temp. ok. 6 stopni.

Tak wygląda konserwa po otwarciu

Smacznego

niedziela, 05 sierpnia 2018

Wędzarnia electricsmoker

Moja nowa wędzarnia od electricsmoker

Trochę inna wędzarnia skrzynkowa. Połączenie drewna z elektryką, a nawet elektroniką. 

Skrzynka drewniana grube ścianki z ociepleniem, na kółkach i baaardzo ciążka. Ponad 80kg wagi to może być minus, ale za to jest solidna. Niestety trzeba z dwóch chłopa do zdjęcia jej z palety.  

Solidnie opakowana. Wewnątrz akcesoria

 

Kratka do wędzenia w zestawie

 

Haki do mięsa i ryb też

 

Kije wędzarnicze oraz unoszony dach

 

Do tego centrum dowodzenia, czyli sterownia

Mamy tu włącznik zasilania, sterownik temperatury, włącznik grzałki oraz dmuchawy do osuszania wędlin, a także pokrętło do sterowania siłą nadmuchu pompki generatora dymu DYMBOX.

Takie połączenie nowoczesności z tradycją.

 

Z tyłu mamy wylot dymu, otwory z regulacją, której nie ma potrzeby używać. 

 

a wewnątrz grzałki, deflektor oraz czujnik temp i zabezpieczenie przeciw pożarowe!

 

W dnie jest otwór, wylot dmuchawy, a od podłogą wentylator oraz pompka Dymboxa.

 

Opis ze strony producenta:

 • Drewniana konstrukcja. 

   Podwójne ściany z suszonego drewna, łączonego metodą na tzw. pióro. Wpust z wewnętrzną izolacją termiczną.

 • Wyposażona w grzałkę elektryczną.

  Wymaganą temperaturę w komorze wędzarni osiągamy dzięki zainstalowanej grzałce elektrycznej o mocy 2000 W, sterowanej cyfrowym regulatorem temperatury z algorytmem PID. Żądaną temperaturę sterownik utrzymuje z dokładnością do 1°C. Maksymalna temperatura komory wędzarniczej ograniczona jest elektronicznie do 100°C. Wędzarnia posiada zabezpieczenie, które w przypadku osiągnięcia temperatury komory 200°C w pobliżu grzałki rozłączy zasilanie uniemożliwiając powstanie pożaru. 

 •  Zawiera wysokiej klasy generator dymu firmy DYMBOX. 
   Naturalny dym uzyskujemy
   za pomocą generatora dymu wytworzonego z grubościennej stali nierdzewnej, paląc zrębki wędzarnicze.

Wędzarnia wolno stojąca z komorą wędzarniczą o wymiarach 55x55x110cm o pojemności 333 l.
Wykonana z suchych desek łączonych metodą na tzw. pióro. Wpust o grubości około 22 mm na zewnątrz i wewnątrz komory. Pomiędzy ścianami desek znajduje się izolacja termiczna w postaci wełny mineralnej o grubości 5 cm. Łączna grubość ścian wynosi prawie 8 cm. Wędzarnia posiada sterownik 
z algorytmem PID co oznacza, że inteligentnie steruje on mocą grzałki i sprawia, że wędzarnia jest bardzo ekonomiczna i trzyma zadaną temperaturę 
z dokładnością do 1°C. Zużycie prądu przez wędzarnię przy temperaturze komory 60°C i temperaturze zewnętrznej 0°C wynosi około 0,9kW/h. W trakcie całego procesu wędzenia, który trwa zwykle 6 godzin koszt prądu wynosi około 3 zł. W wędzarni na dnie zamontowany jest wentylator, który używany jest tylko do suszenia mięsa przed jego wędzeniem. Wnętrze komory wędzarni w dolnej części wyłożone jest blachą nierdzewną, która ułatwia czyszczenie oraz podnosi poziom bezpieczeństwa. Grzałka przytwierdzona do 2 mm stalowej blachy stanowiącej element ochronny przed kapiącym tłuszczem. Wędzarnia wyposażona jest w generator dymu firmy Dymbox. Sterowanie całym procesem wędzenia odbywa się za pomocą panela umieszczonego 
w przedniej części. Z powodu posiadanego ocieplenia konstrukcja umożliwia wędzenie nawet przy ujemnych temperaturach i bez problemu osiąga temperaturę 100°. Dzięki temu nie będą Państwo musieli parzyć wędlin przed konsumpcją co bardzo upraszcza proces wędzenia. Zamówienie posiada wszystkie akcesoria potrzebne do wędzenia tj: kije, haki oraz startowy zestaw zrębków wędzarniczych, czyli wszystko co możliwe i potrzebne do wędzenia na ciepło i zimno. Wędzarnia posiada dodatkowe zabezpieczenie, które przy 200°C w komorze rozłączy zasilanie aby zapobiec zapaleniu się drewna. Waga wędzarni wynosi około 80 kg. 
Teraz o wędzeniu. 
Najpierw wędzenie zimne, chociaż tego lata, to trudne. Temp na zewnątrz 28st, w wędzarni bez włączonej grzałki temperatura utrzymywała się na poziomie 34-35st.

Osuszanie: 
- włączamy zasilanie, następnie dmuchawę, warto też unieść daszek i jeśli trzeba włąćzyć grzałkę po ustawieniu jej na 40st. 
 
Po osuszeniu wędzimy, czyli jeśli jest potrzeba włączamy grzałkę i zadajemy żądaną temperaturę, podpalamy zasypanego zrębkami dymboxa do którego wchodzą dwa litrowe kubki zrębek.
Otwór do zapalenia zrębków
Wędzimy do uzyskania żądanej barwy
Przed wędzeniem
Po wędzeniu 
W trakcie włożyłem słonię i ser żółty oraz twarogowy :-)
Jeśli pieczemy to podnosimy temperaturę na sterowniku do 85-90 stopni i uzyskujemy taki efekt 

Przed wędzeniem 
po pieczeniu 
jeszcze gorące :-)
Warto na dno wędzarni położyć folię, ale nie z tyłu. Tam jest czujnik wrażliwy na zwarcie i jeśli dotkniemy folią zrobimy jego zwarcie i musimy szukać nowego, a wędzarnia będzie grzała na max. 
Warto też z folii zrobić jednorazowy pojemnik na skropliny z Dymboxa

Wrażenia:

Pozytywne, duża komora, łatwo się wędzi, czasem zrąbki potrafią się zawiesić, ale wystarczy uderzyć w dymboxa i opadną. Na jedno wędzenie zużywam 2-4l zrębków. Smak wędlin bdb. Raczej trudno tu coś zepsuć, chociaż jak ktoś chce to da radę ;-) 

Co bym zmienił? 

Kije na okrągłe z drewna liściastego. Wykonałem sobie też pręty 3mm z drutu nierdzewnego do wędzenia ryb, suszenia owoców i mięsa oraz zamocowałem na bokach uchwyty ułatwiające transport. 

Teraz czas na test zimowe, ale na to trzeba poczekać :-)

Smacznego i udanych wyrobów

środa, 04 lipca 2018

Troć jeziorowa wędzona w filetach

 

Składniki

- troć jeziorowa 

- sól kamienna czosnek 

- rozmaryn

- pieprz

 

Troć jeziorowa jest zupełnie inna w smaku i nieco w wyglądzie od hodowlanej, ale to jak ze wszystkim co się hoduje przemysłowo. 

Mam to szczęście mieć znajomego rybaka, który dostarcza mi świeże rybki prosto z jezior. 

Troć najpierw solimy przez noc w wodzie z dodatkiem 40g soli kamiennej na litr wody. Rybę po wypatroszeniu i filetowaniu zalewamy wodą, dodajemy zioła i odstawiamy do lodówki na noc. Rybę filetuję bez skrobania. Robię to tak jak na tym filmie: FILETOWANIE RYB

Następnego dnia rano układam filety na kratki, na których później będę je wędził. Odstawiam na godzinę w chłodnym miejscu, aby ociekły. Wycieram dodatkowo przed wędzeniem papierowym ręcznikiem. 

Wędzarnię rozgrzewam do ok 40 stopni, umieszczam w niej kratki z rybą i osuszam przy jak najmniejszej ilości dymu i dużym przepływie powietrza. Następnie wędzę w temp 40-50 stopni w gęstym dymie do uzyskania jasno brązowej, pomarańczowej barwy. Teraz podnoszę temperaturę  w wędzarni do 90 stopni i piekę rybę ok 30-45min. Gotowe. 

Takie płaty można po wędzeniu przed pieczeniem również obrobić termicznie metodą sous vide. temp. 55 stopni 2h. 

Smacznego 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 233
Instagram _________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________
Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
zBLOGowani.pl
przepisy kulinarne
Akcja: Nie kradnij zdjęć!
design by SenTineL Wood.n
--------------------------- http://www.meblestylo.pl/ http:/www.starabania.pl http://www.baldaistylo.lt