O nas

czwartek, 10 października 2013

Jesteśmy dla Was również na: 

                  

Jeśli podoba się Wam nasz FB i blog oraz chcecie widzieć wszystkie nasze posty dodajcie nas do "Lubię to”.

 

00:55, beiot , O nas
Link
czwartek, 15 października 2009

Witam

Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem - głosił Hipokrates (460-370 p.n.e.)

Jakość obecnie oferowanych na rynku kiełbas naszpikowanych chemią, wysokowydajnych szynek zawierających fosforany, wzmacniacze smaku i zapachu wypełniacze oraz konserwanty i barwniki jest znana wszystkim, lecz nie wszyscy przywiązują uwagę do tego co jedzą. Wystarczy przed zakupem dowolnego wyrobu zapoznać się ze składem produktu, aby zrezygnować z jego zakupu i wybrać lepszy.

Właśnie zwracanie uwagi na to co kupuję spowodowało, że zacząłem szukać drogi wyjścia z tej sytuacji. Zdrowie dzieci i naszego społeczeństwa jest coraz słabsze. Łapiemy alergie, uczulenia i jesteśmy coraz bardziej podatni na wpływy skażonego chemią otoczenia. Producenci w pogodni za zwiększeniem wydajności i obniżeniem ceny produktu robią coraz gorsze wyroby odbiegające bardzo od tych produkowanych w Polsce w latach 70-80 wg Norm Branżowych, które obecnie niestety nie obowiązują.

Wędliny w moim domu robiono od zawsze, ale raczej okazjonalnie. Jakość produktów oferowanych w sklepach i troska o stan zdrowia własnych dzieci oraz rodziny spowodowały, że postanowiłem z tym walczyć produkując lepszą żywność dla własnej rodzinki.

Trzymając się obranej drogi od grudnia roku 2008 zacząłem sam robić wędliny dla rodziny na większą skalę. Na początku robiłem wędzonki i kiełbasę tzw. "co się nawinie" i woziłem do wędzenia. Obecnie po prawie roku mam już własną masarnię przydomową i wędzarnię. Od grudnia 2008 robię wyroby dla naszej rodziny i nie kupujemy kiełbas i wędlin w sklepie!!! Wiem, że nie jestem dobrym obywatelem i nie daję zarobić producentom, jednak wiem, że oni o mnie nie zadbają.

Dodam, że pieczywa też nie kupujemy, ale to inna bajka, mojej żony!

 

W lutym 2009 roku trafiłem na stronę wędliny domowe i przepadłem. Dzięki ludziom z forum zgłębiam wiedzę i robię coraz to nowe wyroby. Teraz systematycznie robię co się tylko da z mięsa różnego rodzaju ku uciesze domowników. Od szynek, przez kiełbasy, mielonki, salcesony, kiszki, rolady po pasztety z różnych mięs w tym z dziczyzny. Dodatkowo zajmuję się również przerobem nabiału na serki i sery twarogowe, a także wyrobem domowego piwa ze słodu!

W miarę możliwości i posiadanego czasu, którego obecnie za dużo nie mam (masarstwo zabiera dużo czasu) będę sukcesywnie zamieszczał relacje z kolejnych moich produkcji i poczynań. Powiem, że droga którą wybrałem nie jest łatwa i wymaga wielu wyrzeczeń. Wielu mówi mi, że łatwiej jest iść do sklepu i coś kupić, niż bawić się w własne wyroby i poświęcać swój czas.

Wbrew pozorom domowy wyrób wędlin nie jest trudny. Każdy mając maszynkę do mięsa w kuchni i nawet przy braku wędzarni może zrobić dobre wyroby z szynkowarki, pasztetową, czy salceson lub kiełbasę białą, albo uwędzić skrzydełka  na patelni. Wędliny można też wykonać w domu i zawieźć do wędzenia. Następnym krokiem będzie budowa lub zakup własnej wędzarni na działkę i wykonanie pomieszczenia na masarenkę domową.

Szczerze polecam każdemu produkcję własnych wędlin dla zdrowia naszych rodzin, a w szczególności dzieci oraz poznania smaku prawdziwych kiełbas i szynek.

W chwili obecnej tj. po ponad dwóch latach odwyku od przemysłowych produktów wysokowydajnych mogę powiedzieć, że dzieci nie mają żadnych alergii, czy uczuleń. Coś w tym musi być. Młodszy synek od początku życia wychowywał się wyłącznie na naszych wyrobach. Kiełbasę i ogórek kiszony zaczął jeść od 6 miesiąca życia i do dzisiaj mu tak zostało. Widać, że ma zdrowszy i silniejszy organizm od starszego, który trochę w swoim młodym życiu zjadł chemii, zanim przeszedł na swoje. Jedzą każdy rodzaj kiełbasy i nie narzekają że są twarde. Nauczyły się gryźć od małego i nie wolą tylko parówek jak większość dzieci. 

Wyroby pokazane na blogu powstały i powstają w oparciu o przepisy z BN, posiadaną literaturę z własnej biblioteczki, znalezione w internecie na różnych stronach oraz własne pomysły. Często są modyfikowane pod gusty i smak domowników. Jeśli materiały na tej stronie są Wam pomocne to bardzo się cieszę.

Inna bajka to przygoda z domowymi wypiekami Beny

Prywatnie mojej żony. Wyroby mączne, chleby, bułeczki, słodkości i różne smakowite potrawy to jej domena i ja się tam do mąki nie mieszam. To jej dzieła możecie tu oglądać. Znajdziecie tu tradycyjne wyroby z Podlasia oraz Litwy, Rosji, Ukrainy,....

W przypadku pytań proszę pisać na: wyrobydomowe@gmail.com lub zadawać na facebooku. W miarę możliwości postaramy się pomóc.

Na zakończenie powiem, że obecnie, czyli pod koniec 2013 roku nadal robimy wędliny, chleby, sery, itp., a dodatkowo staramy się wciągnąć do tego jak najwięcej osób. Robimy to z naszego przekonania, za free w miarę naszego wolnego czasu. Mamy nadzieję, że pozytywnie zarażamy innych swoją pasją i tak będziemy postrzegani. Nie dajmy się śmieciowemu jedzeniu! Najważniejsza jest świadomość tego co się je, reszta przyjedzie z czasem. 

Z wędzarniczym pozdrowieniem

wyrobydomowe@gmail.com

Czuj Dym

 

Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania bez mojej zgody!!!

Niestety zdarzyły sie już przypadki wykorzystania moich zdjęć jako własnych do celów komercyjnych!!! A fe.


Wykorzystanie treści zawartych na blogu oraz zdjęć naszego autorstwa w celach komercyjnych wymaga zgody autorów. 

 

Jesteśmy dla Was również na: 

                  

         

Jeśli podoba się Wam nasz FB i blog oraz chcecie widzieć wszystkie nasze posty dodajcie nas do "Lubię to”.

 

Czuj dym

__________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________ Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! _________________________ przepisy kulinarne _________________________ Durszlak.pl __________________________ Top Blogi __________________________ Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów __________________________ Lista Blogów Kulinarnych _________________________ Katalog-blogow.pl __________________________ Akcja: Nie kradnij zdjęć! __________________________ http://gawrychruda.suwalki.pl _________________________
design by SenTineL Wood.n