Blog > Komentarze do wpisu

Salceson domowy

Salceson domowy

 

Salceson powstał podczas rozbioru półtusz wieprzowych, czyli z tego co mamy przy świniobiciu. Ponadto zagospodarowujemy kości z resztakmi mięsa. Wyrób nie jest trudny, ale praco i energo chłonny.

 

Składniki:

- nóżki wieprzowe,

- golonki wieprzowe,

- podgardle,

- skórki,

- ozór,

- uszy,

- serce,

- płuca,

- nerki,

- głowizna (głowa wieprzowa)  

- żołądki i kątnice wieprzowe

- kości pozostałe z rozbioru półtuszy

 

Przyprawy:

- majeranek  

- pieprz 2g/kg

- ziele angielskie 0,3g/kg

- sól do smaku wg. upodobań

- czosnek 1,5g/kg - świeży

- cebula 3g/kg  

 

Do salcesonu krwistego użyłem suchej krwi w ilości podanej na opakowaniu przez producenta na 1 l wywaru lub użyć świeżej krwi.  Żołądki lub kątnice umyć i zasolić. Płuca i podgardle pokroić oraz zasolić. Ozory sparzyć i obrać ze skóry. Wszystkie pozostałe mięsa pokroić w większe kawałki 6x6 cm i zapeklować razem z kośćmi 10g peklosoli/kg masy przez 48h. Płuca obmyć z soli i sparzyć ok 10-15 min w wodzie o temp. ok. 75 stopni. Następnie po ostygnięciu zemleć na sitku 3mm.

Wszystkie pozostałe rodzaje mięsa obmyć, włożyć do garnka razem z kośćmi i gotować w bardzo małej ilości wody ok. 2h do stanu miękkości.  

 

Po wystygnięciu skórki i płuca zemleć na sitku 3mm (niewielką część zostawiam nie zmielonych do farszu).

Pozostałe mięsa pokroić w kawałki ok 2x2cm. Kości obrać z mięsa.  Włożyć wszystkie rodzaje mięsa do dużej miski i wymieszać. Dodać wywaru z gotowania tyle, aby masa miała odpowiednią lepkość i kleistość. Dodać przyprawy i dokładnie wymieszać.

Do farszu na salceson krwisty dodać krew rozrobioną w wywarze lub ciepłej wodzie lub użyć świeżej krwi.  

Wypłukać dobrze żołądki lub kątnice wieprzowe. Odwrócić stroną zewnętrzną do wewnątrz. Zawiązać przędzą jeden otwór i przez drugi napełnić luźno farszem. Zawiązać. Następnie włożyć do garnka z wodą o temp ok 75stopni i ok. 1,5h.

Wyjąć, pozwolić na odparowanie w temp. ok. 6 stopni. i włożyć pomiędzy dwie deski i obciążyć, a następnie pozostawić do wystygnięcia, celem sprasowania w temp. ok. 6 stopni. Można użyć do prasowania praski do serów.

Smacznego

wtorek, 26 marca 2013, beiot
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Instagram _________________________ __________________________
__________________________ __________________________ Licznik gości ____________________________ On-line: _________________________
Smaczne Zdrowe Wyroby Domowe

Wypromuj również swoją stronę __________________________
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ Zdjęcia i teksty na tej stronie są mojego autorstwa i zabrania się ich kopiowania, powielania i wykorzystywania do celów komercyjnych bez mojej zgody!!! Wykorzystanie przepisów oraz instrukcji mojego autorstwa znajdujących się na tym blogu w celach komercyjnych wymaga zgody autora!!! Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
zBLOGowani.pl
przepisy kulinarne
Akcja: Nie kradnij zdjęć!
design by SenTineL Wood.n
--------------------------- http://www.meblestylo.pl/ http:/www.starabania.pl